Booking.com

Letisko
BRATISLAVA

Letisko
KOŠICE

Letisko
PIEŠŤANY

Letisko
POPRAD-TATRY

Home
Letecké spoločnosti
Mapy destinácií
Lietadlá
Fotogaléria
Diskusné fórum
Zápisky cestovateľa
Registrácia
Prihlásenie


e-mail
web@slovak-airports.net


copyright
©
slovak-airports.net
2002-2024

Zápisky cestovateľa


Spomienka na Air Slovakia 1/2

Z: BRQ
Cez:
Do: HER

Číslo letu: GM 2042
Spoločnosť: Air Slovakia
Dátum letu: 22.7.2009

Naše rozhodovanie, kde strávime letnú dovolenku v roku 2009 bolo opäť ako vždy na poslednú chvíľu. Nakoniec sme sa rozhodli pre Južnú Krétu a išli sme do CK objednať zájazd. Už sme zájazd mali skoro objednaný, keď sme sa dozvedeli, že let z BTS je vypredaný a budeme musieť letieť z BRQ. Povedali sme si nevadí, aspoň uvidíme nové letisko. Mali sme letieť z Air Slovakia- tiež spoločnosť, s ktorou som ešte neletel. Som nevedel či sa mám tešiť alebo nie, pretože pár dní predtým som čítal dosť zaujímavé veci o tejto spoločnosti.

Nastal deň odletu, čo bola streda 22.7.2009. Na cestu do Brna sme si vybrali vlak EC Hungaria, ktorý z Bratislavy odchádzal o 12:01, takže do odletu z Brna, ktorý mal byť o 20:10 sme mali dosť času. Vlak nakoniec ako sa dalo čakať meškal vyše 30 min. a do Brna sme dorazili okolo pol tretej. Batožinu sme si zatiaľ chceli dať do úschovne na stanici. Odkladacie boxy stáli 90 Kč. Tak som do nich začal hádzať mince, ktoré mi na displeji vôbec nepričítalo. Keďže sme nechceli prísť o celých 90 korún, zavolali sme na nejaké číslo uvedené na skrinkách a po chvíli došiel nejaký chlap. Ten to najprv začal rozoberať a potom nás obvinil, že sme tam žiadne peniaze nedali. Ale nakoniec neochotne uveril, nervózne tam nahádzal zvyšok peňazí a my sme sa mohli ísť trochu poprechádzať po centre mesta.
O 17:00 sme chceli ísť na bus č. 76, tak sme sa vrátili na stanicu modliac sa aby tam batožina ešte bola. Našťastie bola v poriadku, tak sme mohli ísť na autobus a asi o 17:30 sme došli na letisko. Počul som rôzne negatívne názory na ich nový terminál ale mne sa celkom páčil a vtom čase som si prial aspoň taký na BTS.

Vošli sme do terminálu, bolo tam 8 check-in pultov a odbavoval sa len let Czech Airlines do Prahy o 18:40. Odbavovanie nášho letu začalo o 18:10, išlo to dosť pomaly. Asi o 18:35 sme išli na bezpečnostnú kontrolu, kde som najprv pípal ale potom som si dal dole opasok a už to išlo v pohode. V odletová hala mala dve poschodia, na hornom bol jeden bufet ale nikde tam nebol žiaden Duty- free obchod. Po príchode do haly akurát nastupovali do ATR 42 ČSA cestujúci do Prahy v počte asi 10 kusov. Lietadlo sa začalo presúvať na prah RWY 10 a my sme išli zatiaľ do bufetu na druhé poschodie, kde sme kúpili pol litrovú minerálku za tuším 45 Kč.
Naše lietadlo malo priletieť z Heraklionu o 19:30 a asi 15 min. predtým bolo vyhlásené, že to bude 19:25. Presne vtom čase sa na RWY 28 objavil náš čistobiely Boeing 757-200 OM-ASG. Prišiel na stojánku rovno pred náš gate a pasažieri povystupovali. Pred naším gateom sa už vytvorila rada, tak sme išli aj my. Avšak kapitán nášho lietadla, niečo doťahoval dosť dlho na prednom podvozku, takže v rade sme stáli asi 20 min. Už bolo asi 20:05, keď sa na obrazovkách objavilo BOARDING a začalo sa nastupovať. Peši sme prešli k lietadlu a nastúpili zadným východom. Miesto som mal 36E. Po usadení sa mi zdalo, že je tam dosť malo miesta na nohy ale to bol asi len môj dojem. Inak lietadlo zvnútra vyzeralo, že už má niečo za sebou a zišla by sa renovácia. Asi 20:20 začali bezpečnostné pokyny, nahadzovanie motorov a potom taxovanie na prah RWY 10. Približne o 20:30 sme odštartovali, zatočili sme doľava a leteli smerom na Slovensko, cez VOR NIT. Ďalej sme leteli cez Maďarsko do Srbska, približne nad Belehradom zapadlo Slnko. Keďže som týmto smerom letel prvýkrát, tak sa mi dosť páčilo, že skoro od Belehradu som pekne videl Balaton a v diaľke až Neusiedlerské jazero. Po Belehrade nasledoval kapitánov príhovor, ktorý bolo počuť dosť slabo a počul som akurát, že je pekné počasie a že letíme ak sa dobre pamätám vo FL 330. Inak kapitán hovoril iba po anglicky takže asi nebol Slovák.
Občerstvenie na palube bolo tradičné: obložený rohlík, čaj, káva a studené nápoje. Let pokračoval cez Macedónsko do Grécka. Z Grécka som spoznal iba Atény, ktoré v noci vyzerali naozaj krásne. Chvíľu po prelete Atén sme pocítili, že sme začali klesať a o chvíľu na to sa rozsvietili transparetny Pripútajte sa a ozvalo sa hlásenie o tom, že sme dostali povolenie na pristátie v Heraklione. Preleteli sme až k pobrežiu, kde sme zahli o 90° a popri pobreží sme leteli až na RWY 27. Po našom dotyku z runwayom sme sa ešte opäť vzniesli do vzduchu a druhýkrát sme dopadli dosť tvrdo. Takže pristátie bolo dosť nepríjemné. Čo sa týka nášho meškania pri odlete z Brna, tak to sme stlačili iba na 5 minút (pristáli sme 23:35 namiesto 23:30).

Potom sme už iba odtaxovali na stojánku, zabrzdili sme, vypli sa motory a vystúpili sme do 27°C vzduchu a hrozného vetra. V tom čase bolo na letisku veľa lietadiel a keďže sme stáli na konci plochy, tak sme autobusom dosť dlho kľučkovali pomedzi lietadla. Pred príchodom do haly sme ešte prechádzali cez diaľkové meranie teploty, keďže v tom čase bola panika z prasacej chrípky. Batožina došla asi za 15 min., tak sme išli za delegátom a začala sa dovolenka.


Ešte som našiel video z príletu nášho Boeingu do Heraklionu, v ten istý deň ale na lete z BTS. Lietadlo totiž letelo po trase BTS-HER-BRQ-HER-BTS. Tak pripájam link.:
http://www.youtube.com/watch?v=IIL10wZOo3E


autor: patoBTS
dátum: 25.11.2010
počet zobrazení: 155994

Diskusia k reportu [0] | Na zoznam reportov | Na začiatok


Za údaje zverejnené na týchto stránkach a ani za následky ich použitia neručíme!