Letisko
BRATISLAVA

Letisko
KOŠICE

Letisko
PIEŠŤANY

Letisko
POPRAD-TATRY

Home
Letecké spoločnosti
Mapy destinácií
Lietadlá
Fotogaléria
Diskusné fórum
Zápisky cestovateľa
Registrácia
Prihlásenie


e-mail
web@slovak-airports.net


copyright
©
slovak-airports.net
2002-2024

Zápisky cestovateľa


Paríž

Z: BTS
Cez:
Do: ORY

Číslo letu: NE300 / NE307
Spoločnosť: SkyEurope
Dátum letu:

V júli 2008 sa v mysli Micra (však, koho iného ) zrodila výborná myšlienka. A áno, keďže sme ňou ostatní z letiska boli nadšení tak musela mať niečo spoločné s leteckou dopravou – letieť na pár dní do Paríža. Tak Micro bookoval letenky ako divý a síce sa počty zúčastnených z rôznych dôvodov menili (niekedy sa počet zvyšoval, potom klesal), nakoniec sme mali možnosť byť šestnásti. Niektorí z nás v Paríži predtým neboli a tí, ktorí áno, si zas veľmi radi pripomenuli krásu tohto nádherného a v mnohom čarovného mesta. A navyše prečo neletieť, keď sú ceny leteniek na veľmi prijateľnej úrovni (nechápte ma zle, nemám problém zaplatiť si aj za drahšiu letenku, ale zas nie som ochotný dať „majland“ za dvojhodinový let). Micro vybavil aj ubytovanie a na programe sme sa dohodli neskôr pri stretnutí. Po januári sme dosť tŕpli, pretože Skyacka letka sa nechcene zoštíhlila (poznámka Micro: jak nechcene??? nečítaš rozhovory s Bitterom?? To bolo všetko plánované), ale spoločnosť zvládla túto situáciu a nakoniec bolo jasné, že asi poletíme. Dokonca bolo potešiteľné aj to, že nezrušili náš sobotný ranný let (keďže v piatok a sobotu večer boli linky zrušené) a neskôr aj to, že Francúzi neštrajkovali, našťastie sa naštrajkovali pár dní skôr.
Na letisko v Bratislave sme ako správni cestujúci prišli s dostatočnou časovou rezervou. Linka mala plánovaný odlet o 06:30 ako NE300, lietadlo na túto linku bolo LY-AWG, ktoré o 05:30, pristálo ako NE261 z Istanbulu (akurát týždeň predtým lietalo z BTS LY-AWF – len pre zaujímavosť, často sa zvyknú meniť medzibázové lietadlá práve na ORY). Gate sme mali pridelený A5, boarding do gatu začal o 05:45, t.j. presne načas. Lietadlo stálo na pushbackovom stojisku 8, čo znamenalo zídenie dole po nových schodoch a hneď doprava – bez použitia busov. Cítili sme sa ako významná delegácia, keďže nás prišli odprevádzať snáď všetky zložky letiska – od security, cez výpravňu, ako aj dispečeri. Hold, chceli sa uistiť, že naozaj ideme preč a budú mať kľud (poznámka od Micra: asi najmä od RM, ktorý ich z pozície dispečera celé dni otravuje). Lietadlo možno zvonka nevyzerá veľmi úchvatne, keďže je celé biele, ale vo vnútri bolo naozaj príjemné – kožené sedačky modrej farby, modrý koberec, zachovalé. Bolo síce na ňom vidno, že nie je vytiahnuté priamo z výrobnej linky, ale inak nemožno nič vyčítať. Posádka na týchto lietadlách je komplet Skyácka, aj keď má mašinka lotyšskú registračku. Totiž lízované je len lietadlo (tzv, dry lease). Kapitánmi boli Demšar a Lešiga. Odhadom letelo cca. 110 pasažierov. Posádka inak veľmi príjemná (a palubná aj pekná ), tak ako býva u Skyu zvykom. Zo stojiska 8 sme išli načas, po A, doprava na D a vzlet z dráhy 04, následne oblúk doľava nad Bratislavu. Smerovali sme ponad Viedeň, Mníchov, do francúzskeho vzdušného priestoru a priamo na ORY, kde sme pristáli o 20 minút skôr, t.j. o 8:20 local. Na palube sme urobili Skyákom tržbu, keďže sme si takmer všetci dali niečo pod zub (sortiment poznáme, skôr išlo o solidárny krok ), takže VK mohla pri štvrtom rade zahlásiť, že už ani nemusia ďalej nič predávať. Rád by som znova vyzdvihol profesionálnu úroveň posádky, ako aj veľmi dobrú angličtinu – presne to, čím bol a som rád, že aj stále je – Sky známy (poznámka Micra: no tá angličtina im nejde na každom lete, naposledy do LTN to až tak úchvatné nebolo). Kapitán sa nám prihovoril približne v polovici letu – bohužiaľ bolo trošku slabo rozumieť. Leteli sme vo FL 330.
Po pristátí sme boli do 10 minút pri batožinovom páse a už bola vyložená naša batožina. Kombináciou OrlyVal, RER a metra sme sa niektorí dostali do nášho hotela na Arts-et-Metiérs, (niektorí spali v hostely) zložili si bagáž a vyrazili do Versailles, záhrad a mrkli sa na Trianon (podľa mňa povinnosť pre každú Slovenku a každého Slováka). Osobne toho nikdy nemám dosť, je to naozaj krása, len keby ešte Frantíci mali označenia exponátov a pamätihodností aj v inom jazyku, než vo francúzštine. Tam sme strávili celý pekný slnečný teplý deň.
Druhý deň sme strávili na Le Bourget, letisku všeobecného letectva, kde sa nachádza múzeum letectva a astrológie s exponátmi Concordov (2ks), Boeingu 747-200, Dakoty, ktoré sú prístupné zvnútra, ako aj francúzske Caravelle a Mercur (kópia Boeingu 737-200, iba 11 ks bolo vyrobených). Po návšteve múzea sme sa napapali s prstom v polievke, potom nasýtený išli do mesta, na víťazný oblúk (aj hore ) a prešli sa po Champ Ellyses, ďalej popri Seine až k Louvre a Notre Dame. V pondelok sme navštívili Louvre (zas všetko po francúzsky! Grrr, takže prehliadka exponátov bola ako z rýchlika . Ale Monu Lisu sme videli. ). Potom nasledovala návšteva Sacre Coeur, Montparnnas a Eifellovej veže, kde sme akurát stihli kúpiť lístky na schody, keďže po 18:00 povoľovali ísť hore len výťahom. Medzitým sa počasie o dosť zhoršilo, začal fúkať silný vietor, ale našťastie výhľad ostal krásny. Naschvál sme si to naplánovali tak, aby sme prišli ešte za svetla a odišli za tmy a aby sme stihli aj svetelnú šou na Eifelovke. A posledný deň sme videli Notre Dame, už aj zvnúta, keďže predtým sme to nestihli, Pompidou, radnicu, Invalidovňu a Le Defense s novým víťazným oblúkom. Potom sme sa vybrali po bagáž na hotel a šup na letisko, kde sme pár minút pobudli aj na vyhliadkovej terase.
Odlet do BTS bol o 20:10 (poznámka Micra: čo pre dve sle...čny znamenalo dojst do lietadla presne 20:08, v suvislosti s tým sa mi pačilo oznámenie na palube, že čakáme na dvoch posledných pasažierov), odleteli sme presne načas, znovu LWG, kapitán Straňák. Po vzlete krásny výhľad na nočnú Paríž. Cca. 85 pasažierov (počty som si naschvál nezisťoval u posádky ani u letišného personálu, aby som nemohol byť obvinený, že prezrádzam tajné informácie). Posádka zas profesionálna, príjemná, let ako aj ten predošlý prebehol hladko, len trošku hádzalo pri pristavaní na BTS kvôli silnému vetru, ale samotné pristátie nakoniec ako do perinky. Pristáli sme na RWY 31 (mala byt pre kazdoročnú údržbu uzavretá, ale kvôli počasiu sa uzavretie pozdralo o 2 dni), následne D, F, stojisko 8 (7 je NOTAMovane kvôli prerábke a novému osvetleniu), keďže na druhý deň ráno malo lietadlo naplánovaný let do ORY. Počasie v BA – no, škoda rečí.
Celkovo možno povedať, že išlo o veľmi príjemnú dovolenku a myslím, že všetci ľutujeme, že už skončila ).


autor: RM
dátum: 30.3.2009
počet zobrazení: 154654

Diskusia k reportu [1] | Na zoznam reportov | Na začiatok


Za údaje zverejnené na týchto stránkach a ani za následky ich použitia neručíme!